Blog

Araba Kiralama Meselesi Nedir?

Araba Kiralama Meselesi Nedir?

Blogu açtığımız günden itibaren söylediğimiz bir şey vardı. Seyahatlerin olmazsa olmazı araç. Kendimize ait bir arabamız olmadığı için, bu işi genelde araba kiralayarak hallediyoruz. Araç bir şekilde halledilebilir bir şey olabilir ama bir bölgeyi keşfe çıktıysanız yürüyerek her yere ulaşımınız kolay olmayabiliyor. Bazı yerlere gidemiyorsunuz ve orasını içinizde ukte olarak kalabiliyor. Emin olun ki bir tanıdığınızın arabasını almaktansa araba kiralamak sizin için daha güvenli oluyor. Tabi bu güvenlik, büyük şirketleri tercih etmeniz halinde sizin haklarınızın korunacağı anlamına geliyor. (Elbette işini hakkıyla yapan bütün esnaflara saygımız sonsuz.)

KİMLER KİRALAYABİLİR?

21 yaşına girmiş herkes araç kiralayabilmektedir. Ancak son zamanlarda bazı şirketler “genç sürücü paketi” adı altında ekstra ücreti ile 21 yaşından küçüklere de araba kiralama hizmeti sunmaktadır. Tabiki de her aracın sınıfı ve yaşı  farklıdır. Bir üst seviyeden araç kiralayacak kişi yine genç sürücü paketini almak zorundadır. İyi tamam yaşımız tutuyor peki ya ehliyet diyorsanız ; çoğu firma 1 yıllık ehliyet ile kiralamaya izin vermekle beraber çoğu 2 yıl ehliyet sahibi olmanızı istemektedir. Bir de araç kiralamanın olmazsa olmazı depozito işlemi vardır. Bu ücret elden alınmaz ve kesinlikle kredi kartı gerekmektedir. Kiraladığınız aracın sınıfına göre 300-2500 TL arasında bir miktar kredi kartınızdan çekiliyor ve aracı iade ettikten belli bir süre sonra hesabınıza geri yatıyor. Peki bunun amacı nedir? Olası radar ve park cezaları için kullanılmak üzere alınmaktadır. Alınan bilgiler ile olası park ve radar cezası gibi cezaların tahsili için kullanılır.

 

BİZE NE TÜR GÜVENCELER VERİYOR?

Belki de işin en önemli yerine geldik. Biz dahi araç kiralama şirketlerini verdiği güvencelerden dolayı tercih ediyoruz. Yoksa kimse ekstra bir para ödeyerek şirketlerden kiralamaz. Gidip merdiven aştı bir işletme tercih edilebilir. Şirketlere göre farklılık gösteren bir sigortalama yapısı vardır. Bunların sadece isimleri farklıdır genel olarak içerikleri aynıdır. Neredeyse bütün şirketlerde “sınırsız kilometrede kullanım hakkı, Hasar Sorumluluk Güvencesi, Hırsızlık Güvencesi” hakları mevcuttur. Ayrıca ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok sigorta paketleri de vardır. Böylelikle bireylerin güvencelerini temin altına alan yapıları mevcuttur. İnsanları büyük şirketlerden kiralamaya iten en büyük neden budur.

Detaylı sigortalama işlemleri için ilgili şirketlerin web sitelerine bakabilirsiniz.

Araç kiralamanın pek çok opsiyonu ve resmi koşulları mevcuttur. Onlarla kafanızı ağrıtmak ve lafı boş yere uzatmak istemedik. Daha çok önemsediğimiz ve takipçilerimizin merak ettiği konu üzerinde durmayı tercih ettik. Bize de bu konuda bir kaç söz düşerse eğer; güvenilir şirketlerden gönül rahatlığı içinde aracını kiralayabilir ve dilediğiniz yere keşfe çıkabilirsiniz.

Share

Leave a comment

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir