Seyahat

Amazon Savaşçılarının Kenti: Efes Antik Kenti

Amazon Savaşçılarının Kenti: Efes Antik Kenti

Bilenler bilir hafta sonu tatillerini değerlendirmeyi severim. Bu hafta sonunu Izmir ve civarına ayırmayı tercih ettim. Aslında kısa kısa seyahatler yaptığım için aynı yere defalarca gittiğim doğrudur. Ya çok sevdiğim ve orasının bana iyi geldiği içindir ya da adam akıllı gezemediğim içindir. Açıkçası yolum Izmir’e düşmüşken çok uzun zamandan beri merak ettiğim Efes Antik Kenti’ne gitmeyi planlıyordum. Izmir’e de epey yakın bir yer üstelik(70km güneybatısında). Lise gezilerinin vazgeçilmezi, Izmir-Kuşadası bölgesine gidince görülmesi yer diye aklımda yeri vardı oraya gidene kadar. Müze kartımı okutup Antik Şehre adım atmaya başladığım andan itibaren “it’s amazing” diyen turistler gibi oldum. Ona amazing buna amazing gerçekten inanılmaz bir yere geldiğimin farkına vardım.

Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi olan Efes Antik Kenti,  yüzyıllar boyunca tüm Asya şehirlerinin yönetim yeri olmuştur. UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilen şehrin geçmişi M.Ö 6000 yıllarına dayanıyor. Efes Antik Kenti, Amazon adı ile bilinen kadın savaşçılar tarafından kurulmuştur. Isminin, Ana Tanrıça kenti anlamına gelen Arzawa krallığındaki bir kentten, Apasas’dan geldiği düşünülür. Tarihte tamamen mermerden yapılan ilk şehirdir. Liman kenti olması ticaret, kültür ve sanatta hızla ilerlemelerini sağlamış.  Aynı zamanda felsefe okulu kurarak politik ve entelektüel birikim oluşturmuşlar. Efes Antik Kenti oldukça büyük bir alana yayılmış ve gezmesi en az 2 saat sürmektedir. Fazla vakit harcamadan gezmek isteyenler için önemli birkaç yerinden bahsedeceğim.

Belediye Binası(prytaneion)

Belediye Binası

Belediye Binası (prytaneion) kent yönetiminin yürütüldüğü, salonları tanrı ve imparator heykelleriyle donatılmış bir yer. Efes Antik Kenti’nin en değerli eserlerinden Artemis heykelleri, buradaki kazılarda bulunmuş.

Büyük Tiyatro

Büyük Tiyatro, 24.000 kişilik kapasiteyle antik dünyanın en büyük açık hava tiyatrosu. Üç katlı gösterişli bir cepheye sahip. Tiyatro gösterilerinin yanı sıra gladyatörler arenası olarak da kullanılıyorlarmış. Bağ bozumu şenliklerinde şarap tanrısı Dionysos’u onurlandırmak için çeşitli gösteriler düzenlenmeye başlandı. Tiyatronun simgesi gülen ve ağlayan maskelerin hikayesi buradan geliyor.

Domitian Tapınağı

Kuretler Caddesi girişine uzanan yol üzerinde bulunuyor. Imparator Domitian’ın sağladığı olanaklara minnetlerini göstermek için bu tapınağı yapmışlar. Domitian, Efes’te adına tapınak yapılan ilk imparator.
Tapınaktaki heykel Hristiyanlığın kabul edilmesiyle birlikte tahrip edildiğinden baş ve kol bölümleri dışında günümüze ulaşan bir parçası bulunmuyor.

Kuretler Caddesi

Kuretler Caddesi

Kuretler Caddesi, Herakles Kapısı’ndan Celsus Kütüphanesi’ne kadar uzanan şehrin en işlevsel caddesiymiş
Mermer zemininin altında bulunan geniş kanalizasyon sistemi kentin o dönemdeki “nereye sıçacak bu millet” sorununu çözmüş ve uygarlık adına güzel bir adım atılmıştır. Traianus Çeşmesi, Hadrianus Tağınağı ve Skolastika hamamları gibi anıtsal yapılar bu cadde üzerinde bulunuyor.

Hadrianus Tapınağı

Hadrianus Tapınağı

4 korint sütunun taşıdığı ve kavisli bir kemere sahip olan Hadrian Tapınağı, MS 128 yılında Efes’i ziyaret eden Roma İmparatoru Hadrian’ın onuruna yapılmıştır. MS 293-305 yılları arasında ise günümüzde kayıp olan 4 imparator heykeli (Diocletian, Maximian, Constantius ve I. Theodosius) tapınağın önünde yer alan sütunların üzerine konulmuşlardır. Oldukça süslü ve gösterişli şekilde inşa edilen tapınağın kemerinde Şans Tanrıçası Tike, arkasında ise Medusa kabartması yer almaktadır.

Aşk Evi (Genel Ev)

Efes’e gelen denizcilerin yorgunluğunu bir nebze de olsa atma yeriymiş burası. Masaj salonu gibi düşünün canım. Ama mutlu sonlu olsa gerek. Kuretler Caddesi ile Mermer Cadde’nin kesişiminde yer alıyor. Evin hem Celsus Kütüphanesi’ne hem de Skolastika Hamamı’na gizli bir geçitle bağlantısı varmış. Erkeklerin girişteki Afrodit heykeli önünde yapılan kısa bir ritüelden sonra içeri girebiliyorlarmış.

Celsus Kütüphanesi

Celsus Kütüphanesi, Efes Antik Kenti içerisinde günümüze ulaşmayı başarmış  tartışmasız en göz alıcı yapı. Tüm ihtişamıyla yükselen dış duvar üzerinde dört kadın heykeli bulunuyor. Romalı senatör Celsus’un ölümünden sonra anısına yaptırılan kütüphane aynı zamanda anıt mezar niteliği taşıyor. Yapının batı duvarının altında Celsus’un lahdi var.

Zamanında 14 bin kitabın bulunduğu kütüphane antik çağın en zengin içeriğine sahip kütüphanelerinden biriydi. Öyle ki bilge Herakleitos, rüya tabircisi Artemidoros, şair Callinos ve hekim Soranos gibi ünlü kişilerin yetişmesinde önemli bir role sahipmiş.

Önemli Bilgiler

  • Izmir’den Selçuk’a oradan da Efes’e giden minibüsler var. Biz araba kiralayıp gittik.
  • Giriş Müze Kart ya da Iş Bankası Müze Kartları ile olmaktadır. Girişten Müze Kart alınabiliyor.
  • Içerisi geniş bir alan yanınıza su almayı unutmayın.
  • Alanı kirletmemeye ve zarar vermemeye çalışın.
Share

Leave a comment

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir