Blog Seyahat

24 Saatte Kapadokya

24 Saatte Kapadokya

Sabah gidip akşam döneriz bro hadi gel ya diyorsanız bu yazı tam size göre. Sabahtan akşama Kapadokya Rehberi ile karşınızdayım efendim. Öncelikle yapmanız gerekenleri sıralıyorum:

Varmadan Önce

  • sabahın en erken saatlerine bir uçak bileti. (max 5:00)
  • araba kiralama rezervasyonu.
  • yanınıza alacağınız brolarınız.

Güneşin doğuşu ve balonları izlemek için en en geç 5’te uçakta olmalısınız. İstanbul’dan bir saat gibi bir sürede Kayseri Erciyes Hava limanına gidiyorsunuz. (Kapadokya Hava limanı tadilatta olduğu için bölgeye en yakın yer burası). Daha önceden rezervasyon yaptırdığınız aracınızı alıp yola koyulabilirsiniz artık. Kayseri-Göreme tam tamına bir saat. Yollar çoğunlukla çift şeritli ve rahat.

Varınca

Kapadokya’ya vardığımızda balonların çoğu hareket için hazırlanmaya başlamış oluyor. Eğer kalkışlarını da görelim diyorsanız en kolay yer olan Göreme Açık Hava Müzesine giderken yolun sol tarafında çok rahat görebilir ve gelmeyen kankaları kıskandırmak için snap çekebilirsiniz.

Sabah

Güneşin yavaştan doğması ile birlikte neredeyse bütün balonlar havalanmış olacaktır. Kapadokya’da pek çok seyir alanları var ama size Aşk vadisinden izlemenizi tavsiye ederim. Söylediğim gibi neredeyse her yerden farklı güzelliklerle beraber izleyebilirsiniz ama Aşk vadisinden izlemenin tadı bir başka.

Sonrasında kahvaltı için pek çok alternatif bulabilirsiniz ya da aperitif bir şeyler atalım diyorsanız benim her seferinde gittiğim ve poğaçaları efsane olan Ürgüp Merkez Pastanesine gidebilirsiniz. Hayatımda yediğim en iyi poğaçalar cidden burada.

Öğlen

Göreme Açık Hava Müzesi

Balonları ve izlemiş ve karnımızı doyurmuşken artık biraz biraz gezebiliriz. Zamanımız az ve çok şey görmek istiyorsanız ilk gideceğiniz yer Göreme Açık Hava Müzesi.  Kapadokya’nın en can alıcı yeridir. Hristiyanlık dönemine ait pek çok kiliseyi içinde barındıran adeta bir komplekstir. Zamanında Piskos Basil, buralarda vaazlar vermiş ve günlük dini ritüeller yerine getirilmiştir.

Detaylı dolaşsanız bile en fazla bir saatinizi alacak bir müzedir. Zaten bir süre sonra “ee kanka hepsi birbirine benziyor napsak çıksak mı” diyenleriniz olacaktır. Ama kesinlikle gidin görün derim.

Üç Güzeller

Göreme-Ürgüp yolu üzerinde bariz bir şekilde 10 tane tur arabası görüp bulabilirsiniz.  Kapadokya’nın klasiklerinden biri olan Üç Güzeller  Yol üzerinde seyrederken başlarını kaldırmış bir şekilde net olarak görünüyorlar. Zaten bölgeye gittiğiniz de her yerde olan ama burada daha bir şapşik halde bulunan Peribacalarından başka bir şey yok burada.

Kapadokya turistik olarak çok pahalı bir yer değil ama burasının çarşısı en uygunların dan biri. Hediyelik almak için ideal bir yer aklınızda bulunsun.

Asmalı Konak

Küçükken evdekilerin izlediği e bizimde zoraki izlediğimiz Asmalı Konak dizisi Ürgüp’teki konakta çekilmiş. Ürgüp’ün girişinde sağda kalıyor. Bir yerin görülmesi gereken bir olduğunu anlamak için her zamanki gibi tur otobüslerinin çokluğuna bakabilirsiniz.

Girişi 3 lira. Bir müzeye filan bağlı değil şahsi işletme adamda para kazanıyor sonuçta. Bayağı büyük bir konak cidden. Diziyi izleyenlerde hafif nostalji esintileri esmeye başlayabilir. Çünkü ne kadar küçük izlemiş olsam da çoğu şeyi hatırladım.

En fazla 15 dakikanızı alacak bu yeri meraklıları gezebilir.

Avanos

Daha sonrasında ise Kızılırmak’a ev sahipliği yapan Avanos’a gidebilirsiniz. Bizim gibi buraya gelenlerin asıl nedeni çömlek yapmak ya da almak. Mega kentlerden gelen insanların böyle organik şeylere merakını keşfeden esnafımız aklını kullanarak çömleğin tanesini 10 lira gibi cüzi bir miktara yaptırıyor. Aslında bizim bir şey becerdiğimiz yok yalandan bize “oo harika” diyebilir, inanmayın. Ama yine de keyifli ve güzel bir aktivite. Kuruması 2 gün gibi bir süre alıyor ama isterseniz yaptığınız eseri yanınıza alabilirsiniz.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi kalesi bir bakıma orta bölgede yer alıyor diyebiliriz. Çünkü hem Ürgüp’ten hem de Göreme’den gidilebiliyor. Bölgeye hakim yüksek bir yere yapılmış ve dolayısıyla bölge, bu kaleden ayaklar altında. Burada Müzekart geçmiyor ve sivil 6,50 öğrenci 3,25 tl olan cüzi bir fiyat ile Kale’ye çıkabiliyorsunuz. Uçhisar, bölgenin yoğun turist yerlerinden biridir. Çok sayıda butik hotelde bu bölgede yer alır. Kapadokya bölgesinin manzarasını izlemek için eşsiz bir yer. Zamanınızı güzel ayarladıysanız çıkıp izlemenizi tavsiye ederim.

Akşam Üzeri

Sultan Sazlığı

Yukarıda saydıklarımı yaparak Kapadokya bölgesine doymuş olacağınızı tahmin ediyorum. Sonrasında ise biraz uzaklaşarak farklı bir bölgeye geçeceğiz. Kapadokya’ya bir saat uzaklıkta bulunan Sultan Sazlığına gidiyoruz. Köy yollarından ya da Niğde-Kayseri yolundan da gidebilirsiniz. Köy yolları gayet iyi ve tehlikeli de değil. Üstelik sıradanlıktan çıkıp farklı yollardan giderseniz aşırı güzel bir manzara yolda sizi karşılar söylemesi benden.

Sultan Sazlığı, Kayseri’nin Yahyalı ilçesine giderken Ovaçiftlik köyde bulunuyor. Her yıl Afrika-Avrupa-Asya arasında göç eden göçmen kuşlar tarafından kullanılan ve ülkemizden geçen iki önemli ana kuş göç yolunun kesişim noktasında bulunmakta. 301 tane farklı kuş türü uğruyormuş buraya. İlkbahar’da ayrı bir güzelken Sonbahar’da ayrı bir güzelliğe bürünüyor burası.
Erciyes Dağı eteklerindeki bu güzel yere gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Kuş müzesi ve Kuş rehabilitasyon merkezine de uğramayı ihmal etmeyin. 

Dönmeden Önce

En son Sultan Sazlığına da gittikten sonra yavaş yavaş güneşi kaybedeceksiniz. Dönüş için tekrar Kayseri’ye döndüğünüzde Mantı yemeyi ihmal etmeyin.

DETAYLI KAPADOKYA GEZİ REHBERİME ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!!!

Share

One comment
  1. Bir yakınım gitmişti buraya ve anlata anlata bitirememişti.O günden beri hep gitmek istemişimdir.Sanırım bu yazınızdan sonra birgünlük bile olsa kaçamak yapabilirim diye düşünüyorum..Çok teşekür ederim...

Leave a comment

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir