Blog Seyahat

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Gezi Rehberi

Üniversiteye ilk geldiğim yıl istediğim bir yer vardı. Elbette içimde yeri farklı olan “Kapadokya”. Hemen biletleri aldık ve hazırlıklara başladık. Açıkçası nerede kalacağız ve nasıl gezeceğiz tarzı konuları doğaçlama yapacaktık. Biz sadece oradaki güzellikleri görmeye ve orasını yaşamaya gidiyorduk. Aslında Kapadokya daha çok panoramik gezinti gibi olacaktı bizim için. Ama her sabah saat 5’te uyanınca her yeri gezip zaman bile arttırabiliceğimizi bilmeden böyle söylüyorduk.

Kapadokya’ya Ulaşım

Kapadokya’ya araba ya da uçak ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Araba ile gelmeniz halinde yol üstünde farklı destinasyonlara uğrama şansınızda olabilir(Tuz Gölü gibi). Biz İstanbul’dan uçak ile Nevşehir Kapadokya Havaalanına geldik. İstanbul’dan yaklaşık 45dk-1 saat sürüyor. Kapadokya’da aslında çoğu yer birbirine çok yakın. Bir tur ile gelmediyseniz araba kiralamanız gerekecektir. Havaalanında Sixt, Avis ve Assisst araç kiralama şirketleri bulunuyor. Bizim tavsiyemiz önceden rezervasyon yaptırmanız. Eğer bizim gibi yumurta kapıya dayanınca kiralarsanız bir güne iki gün fiyatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Haftasonu seyahat edeceklerin mutlaka rezervasyon yapmaları gerekiyor. Şehir merkezi ve Ürgüp’te de bir çok firma var ama oraya da ulaşım kolay değil.göreme açık hava müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’yanın en can alıcı yerlerinden biri Göreme Açık Hava Müzesi’dir*. Göreme-Ürgüp yolu üzerinde, bilmiyorsanız bile çok sayıda turist kafilesini görüp ne varmış burada diye baktığınızda gireceğiniz bir yer. Hristiyanlık dönemine ait pek çok kiliseyi içinde barındıran adeta bir komplekstir. Zamanında Piskos Basil*, buralarda vaazlar vermiş ve günlük dini ritüeller yerine getirilmiştir.

Elmalı Kilise, Aziz Barbara Şapeli, Çarıklı Kilise, Yılanlı Kilise müze içerisindeki önemli yapılardandır . İsmini yazdığımız kiliselerde fotoğraf çekim yasaktır. Neden bizde bilmiyoruz ama her kilisenin içinde bir görevli var. Tabi biz çektik ama yayınlamıyoruz yinede. Bunu gerçekten merak ediyoruz. Flaş zarar verecekse eğer zaten flaş kullanmadan çekim yapıyoruz.

Karanlık kilise için ekstra bilet
Karanlık kilise için ekstra bilet

Müzedeki en göz alıcı yapı Karanlık Kilise. Bölgedeki diğer yapılardan biraz yüksekte kalıyor. Buraya giriş ekstra 10tl. Böyle olduğu için daha az sayıda insan giriyor. Aynı şekilde burada da fotoğraf çekmek yasak.

Müzeden çıkışta otoparkın hemen altında Tokalı Kilise var. Bölgenin bilinen en eski kaya kilisesidir. Eski haline nazaran birkaç bölüm eklenmiş ve alt katı mevcut olan bir kilise. Burada da fotoğraf çekmek yasak ama sabah açıldığı gibi girerseniz kimse olmayacağı için fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Dipnotlar ve Tavsiyeler

*Müze kart geçerli. Kartsız giriş 30 TL. (Öğrenci müzekartı 20 tl, sivil 40 tl. Müzekart almanızı tavsiye ederiz.)

*4.yüzyılda Kapadokya Azizlerinden biri.

*Otopark mevcut. Müzenin kapısına yakın olanı tercih edin ki bayır tırmanmayın! Ücreti 6tl.

*Özellikle haftasonu seyahati yapanların kalabalık ile uğraşmak istemeyen tayfası sabahın erken saatlerinde müzeleri rahat rahat gezebilir. Şaka gibi ama bir ya da iki kişi anca oluyor.

*Açık Hava Müzesi’nde Müze’nin Kahvesi adında güzel bir yeme içme yeri yapılmış. Hem durup çay kahve içebileceğiniz hem de hediyelik eşya alabileceğiniz bir yer. Bakmanızı tavsiye ederiz.

Burada her yer biribirine araba ile acayip yakın. Göreme’nin hemen 5km ilerisinde Paşabağ Vadisi bulunuyor.

paşabağı

Paşabağ Vadisi

Ders kitaplarında gördüğünüz o peribacalarını en net şekilde görebileceğiniz yer burası. Ki pekiştirilmek istenmiş ki pek çok okul öğrencilerini buraya getirmiş. Eski adıyla ‘Rahipler Vadisi’ olarak adlandırılan bu alan  kendine özgü olan peribacaları ile doludur. Bu peribacalarının çoğuna şapel* ve oturma yerleri yapmışlardır. Bu peribacalarının birinde Aziz Simeon adına yapılmış şapel ve inziva hücresi bulunmaktadır. Aziz Simeon’un efsanevi bir hikayesi de vardır. “5.yüzyılda Halep yakınlarında münzevi bir hayat yaşarken halk arasında dilden dile mucizeler yarattığına dair rivayetler çoğalmıştır.Bu ilgiden kaçarak buraya gelen Simeon burada önce 2 daha sonra 15 mt yükseklikteki  sütun üzerinde yaşamaya başlar. Aşağıya sadece müritlerin az sayıda getirdikleri erzaklar için iner.”

Dinotlar ve Tavsiyeler

*Şapel, Hırıstiyanların tapınak veya kutsal alanına verilen ad.

*Ücretsiz otoparkı mevcut ve hiçbir ücret alınmadan ziyaret edilebiliyor.

Şüphesiz ki bölgenin en önemli yerlerinden biri de Zelve Açık Hava Müzesi, Paşabağı’na 1km uzaklıkta bulunuyor.

zelve

Zelve Açık Hava Müzesi

Üç vadiden oluşan Zelve Ören Yeri, peribacalarının yoğun olduğu bir yerdir. Buradaki peribacaları sivri uçlu ve geniş gövdelidir. Burası geniş bir yaşam alanı aslında içinde kilise, cami, şaraphane, ağıl, tünel ve köy meydanının bulunduğu geniş bir yer. Vaktiniz kısıtlı değil ise uzun uzadıya zaman ayırabilirsiniz. Manzaralarda çok iyi fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Yüksek bazı yerlerin önüne zincir şekilmiş. Ben buraya çıkarım diyerek elbette çıkabilirsiniz ama keskin bir nişancının düdük ile ikazını duyana kadar. Bölgeye çok iyi gözcüler yerleştirilmiş ve her kim çıkarsa çıksın direk uyarılıyor. Yapamayın etmeyin!

Dinotlar ve Tavsiyeler

*Müzekart geçerli.

*Otopark mevcut ve ücretli. 3tl.

*Bölgeyi uzun uzadıya dolaşacaksanız en azından bi pet şişede su alın ki yarıda geri dönmeyin.

uçhisar

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi kalesi bir bakıma orta bölgede yer alıyor diyebiliriz. Çünkü hem Ürgüp’ten hem de Göreme’den gidilebiliyor. Bölgeye hakim yüksek bir yere yapılmış ve dolayısıyla bölge, bu kaleden ayaklar altında. Burada Müzekart geçmiyor ve sivil 6,50 öğrenci 3,25 tl olan cüzi bir fiyat ile Kale’ye çıkabiliyorsunuz. Uçhisar, bölgenin yoğun turist yerlerinden biridir. Çok sayıda butik hotelde bu bölgede yer alır. Gün içininde panoramik bir tur yapabilirsiniz.

üç güzeller

Üç Güzeller

Kapadokya’nın klasiklerinden biri olan Üç Güzeller Ürgüp yolu üzerinde bulunuyor. Yol üzerinde seyrederken başlarını kaldırmış bir şekilde net olarak görülüyorlar. O bölgeye hediyelik eşyalar satılan birkaç dükkan dahi yapılmış. Kalabalık grupların uğrak noktası olduğu için hemen gözünüze çarpacaktır. E hem uğrayıp bir selfie çekersiniz ardından eşe dosta hediye alırsınız o size kalmış :).

çavuşin

Çavuşin Kilisesi

Göreme-Avanos yolu üzerinde olan bir bölgedir. Bölgenin en eski kilisesi burası olduğunu söylüyor oradaki güvenlikçi abi. Bir kaç bölmesi bulunan bir yapı. Kilise’nin içinde elbetteki fotoğraf çekilemiyor. Bölgede yüksek bir yerde yapılmış ve diğer yapılarda adeta gözetleme pencerelerini andıran oluşumlar var . Müzekart geçerli ve ücretsiz otoparkı mevcut.

avanos

Avanos

Bölgenin çanak çömlek merkezine hoşgeldiniz :). Çok sayıda çömlek atölyesi bulunan, Kızılırmağın renginin hem toprağa hem de insanların yüzüne sirayet ettiği o güzel yer . Kapadokya bölgesinde diğer turistik yerlere göre oldukça yerleşmiş bir yapısı bulunuyor şehrin. Akşamüstüleri üniversite öğrencileri kızılırmak kenarında dolaşıyorlar. Çok sayıda eski evleri var ve çoğu restorasyon aşamasında. O yüzden eski şehre girince sizi eski yapıların karşıladığı heybetli yapılar çok yok. Daha çok iş makinaları filan görürsünüz. İşlerin nasıl ilerlediğini bilmiyoruz ama bölgede bu çalışmaların hızlanması gerektiğini düşünüyoruz. Irmak kenarında çok sayıda çömlek atölyesi göreceksiniz. Herhangi birine girdiğinizde 5tl karşılığında kendi eserinizi yapıyorsunuz. Üstelik yaptığınız eserde sizin oluyor.

kaymaklı yer altı şehri

Yeraltı Şehirleri

Bölgede belkide en önemli mesele yer altı şehirleri. Burada eskiden neler olup bittiğini bizzat görebiliyorsunuz. Bölgede küçüklü büyüklü 150-200 civarında yer altı şehirleri bulunuyor. Öyle ki bazı yer altı şehirlerinde 30bin kişiyi barındıracak kapasitede olduğu rivayet edilir. Zaman içerisinde çok sayıda saldırıya maruz kalınan bölgede çareler aranır ve en son böyle bir saklanma biçimi bulunur. İnsanlar her dönemde olduğu gibi bu dönemde de kendilerini emniyete almak istemişlerdir doğal olarak. Biz Kaymaklı Yer Altı Şehri‘ne girdik. Oldukça dar bir alandır. Yer Altı Şehirlerinin en üst kısmı hayvanlar için yapılmıştır. Hayvanları daha aşağıki katlara indirmek zor olduğu için böyle bir şey yapmışlardır. Daha aşağı katlara doğru mutfak, şırahaneler, kilise, mezarlıklar ve ailelerin yaşam alanları bulunmaktadır.

Kaymaklı, Derinkuyu’ya göre bi tık daha ferah olduğu ve aydıtması daha iyi olduğu için burasını tercih ettik. Girişinde bulunan; astımı, kalp rahatsızlığı ve  dar alanlarda fobisi bulunan kişiler için yapılan uyarıları dikkate alıp öyle içeri girin. Müzekart geçerli ve otoparkı mevcut. ( 6tl)

Balon Turu

Kapadokya denildiği zaman aklımızda canlanan şeylerden biride Balon Turlarıdır. Biz ne günah işledik bilemeyiz ama 2 gün boyunca hava muhalefetinden dolayı balonlar uçmadı. Her sabah bir umutla 5’te uyanıp seyir yerlerine gittik ama balonlar uçmadı. Hatta ikinci gün o kadar sinirlendik ki balon turu düzenleyen şirketlerin arabalarını takip ettik. Acaba bizden gizli başka bir yerden mi uçuruyorlar diye 🙂 Bölgede çok sayıda balon turu düzenleyen firmalar var. İkisi ile görüştük ve 275-300 civarı fiyat verdiler. Açıkçası bizim gibi öğrenciler için bu fiyat acayip pahalı. Size işin cinliğinden bahsetmek gerekirse. Bazen şirketler yeteri kadar sayıyı toplayamıyorlarmış ve balondaki dengeyi sağlamak için orada bulunanları balona ücretsiz bindiriyorlarmış. Eğer öğrenci olduğunuzu söyler ve piyasayı yoklarsanız belki bir gün sizde balona binebilirsiniz 🙂 ( Yerel halkın bize tavsiyesi böyle oldu. Olur mu böyle şey demeyin.)

Kapadokya’da  Gündoğumu ?

Herkesin merakla beklediği konulardan biride bu. Lakin kafa karıştıracak bir durum ortada yok. Zaten gündüz orasını gezen biri hemen ertesi gün nerede konuşlanacağını tahmin edebilir. Bizim önerimiz Uçhisar kalesi mevkii ve Aşıklar tepesi. Sabah gündoğumu ve balonları beklerken başka süprizlerle karşılaşmanızda olağan bir şey olabilir. Biz hemşehrimiz Bircan ağabey ile karşılaştık. Bize bölge hakkında bilgiler ve öneriler verdi. O da haftasonunu değerlendirmek için ailesi ile kaçmış gelmiş. Buradan da kendisine çok teşekkür ederiz. Yolumuzun tekrardan birleşmesi dileği ile…

Ya Günbatımı?

Bizim önerimiz ( Şefin tercihi 🙂 ) bölgede Kızılçukur olarak geçen yer. Tahminen mevkideki taş toprağın renginden adını almış bir yer. Güzel panoramik seyir yerleri mevcut. İstediğiniz içeceğiniz alıp manzarayı seyre dalabiliyorsunuz.

 Kapadokya’da Konaklama

Açıkçası biz öğrenci topluluğuyuz. Bizde isteriz balon manzaralı odada kalıp jakuzimizde keyif yapmak ama bazı şeyler öyle olmuyor işte. Çadırımızı İstanbul’da unuttuğumuzdan çadırda kalamadık. Bölgede çok sayıda hostel mevcut ama ekipmanlarımız olduğu için oraya da güvenemedik. Son çareyi Öğretmen evinde kalarak bulduk. Gecelik 50tl ye temiz kendine ait odada kahvaltı dahil öğretmen evinde kalabilirsiniz. (Öğrenciler kalabiliyor.) Biz Ürgüp Öğretmen evinde kaldık.

Bölgede çok kaliteli hoteller mevcut. Herkes bütçesine göre elbette bakabilir.

ÜRGÜP ÖĞRETMEN EVİ

Tel: 0384 341 40 92

Kapadokya’ya Genel Bakış

Herkesin aklına ilk gelebilecek sorulardan biri, ” kapadokya pahalı mı?” Açıkçası biz çok pahalılığını görmedik. İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan birine çok pahalı geleceğini sanmıyoruz. Çok pahalı bir restoran görmedik. Açıkçası gurmelik yapacak halimizde yoktu 🙂 Özellikle halkı çok sıcakkanlı ve yardımsever. “Turist gelmiş çocuğun sünneti yaptık” mantığı ile hareket eden birine rastlamadık. Müzelerdeki görevliler ve güvenlikçiler her konuda yardımcı oluyorlar. Kısacası halkı turisti seviyor kolluyor. Biz üç yıl ertelemiş bir şekilde Kapadokya’ya gittik. Yapamadığımız çok şey göremediğimiz çok yer oldu. Ama merak etmeyin tekrardan bölgeyi ziyaret edeceğiz ve eksik kaldığımız yerleri ilave edeceğiz.

Ne Zaman Gidilir?

Sıkça aldığımız sorulardan biride, “kapadokya’ya hangi mevsim gidilir?” Açıkçası internette küçük bir araştırma bile yapsanız bölgenin her an aktif turzimde olduğunu göreceksiniz. Sıcağı sevmeyen biriyseniz yaz hariç her zamanı tavsiye ederiz. Çünkü gerçekten kurak bir yer. Yazın düşünemiyoruz bile.

Ekstra Tavsiye

Eğer altınızda aracınız ve vaktinizde varsa Kayseri’ye bir mantı yemeye gidebilirsiniz. Biz yaptık çokta güzel oldu :).

Her türlü öneri ve görüşlerini instagram hesabımızdan bize iletebilirsiniz. Burada yayınlamadığımız diğer fotoğraflar da instagram hesabımızda.

Share

Leave a comment

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir